„Erasmus+“ projekto „Fotografija ir klimato kaita“ baigiamasis susitikimas Lietuvoje

2023 metų rugpjūčio 21-25 dienomis Lietuvoje vyko „Erasmus+“ projekto „Fotografija ir klimato kaita“ (sutarties Nr. 2022-1-HU01-KA210-SCH-000081037) trečiasis, paskutinis susitikimas. Projekto dalyvius iš Vengrijos, Turkijos ir Italijos (Sicilijos) pasitiko Vilniaus Verkių mokyklos-daugiafunkcio centro pedagogės  Greta Sinkevičienė, Daiva Kaulakienė, Ina Komar ir Asta Sinkevičienė. Ankstesni du šio projekto susitikimai vyko Vengrijoje 2023 m. sausio mėnesį ir Italijoje (Sicilijoje) – birželio mėnesį.

Fotografija ir klimato kaita tarpusavyje puikiai dera. Kol visas pasaulis ieško efektyviausių būdų nugalėti besikeičiantį klimatą, mums reikia „įrankių“, kurie leistų pasiekti mokinių protą ir širdis greičiausiai. Geriausias būdas tai padaryti – fotoaparatas, kamera. Projekto dalis –  ateičiai sustabdyta akimirka.

Projekto tikslas – pasitelkiant fotografiją ir vaizdo įrašus įamžinti ir išreikšti emocijas, susijusias su klimato kaita.

Pirmąją susitikimo dieną projekto dalyvius sutikome Vilniaus Verkių mokykloje-daugiafunkciame centre. Kiekviena šalis buvo parengusi po pranešimą, kurių metu pasakojo, kaip klimato kaita pasireiškia jų kraštuose. Vėliau aplankėme ir svečius supažindinome su Unesco saugomu Vilniaus senamiesčiu. Svečiai grožėjosi miestu, stebėjosi, kad jame yra daug žalumos ir yra labai švaru.

Kitą dieną aplankėme Trakus. Projekto dalyviai iš Vengrijos, Turkijos ir Italijos (Sicilijos) labai susidomėjo Lietuvos istorija, aplankė Trakų pilį, žavėjosi Lietuvos gamta, miškais, vandens telkiniais. Grįžus į Vilniaus Verkių mokyklą-daugiafunkcį centrą projekto dalyviai (mokytojai) dirbo prie projekto veiklų, aptarė galutinę ataskaitą, o mokytojos Daiva ir Asta surengė projekte dalyvaujantiems mokiniams iš Vengrijos ir Turkijos sporto varžybas su mūsų mokyklos mokiniais.

Trečiąją projekto dieną buvo aplankytas Neries regioninis parkas, kuriame projekto dalyviai pasivaikščiojo Dūkštų pažintiniu taku. Čia, miškingame ir vingiuotame slėnyje, namus rado ne tik retosios augalų ir gyvūnų rūšys, bet ir unikalūs praeities liudytojai – Bradeliškių ir Buivydų piliakalniai bei piramidę primenantis Karmazinų alkakalnis. Taip pat buvo aplankyta Kernavė su Neries slėnio dešiniajame šlaite stūksančiais penkiais piliakalniais.

Projekto dalyviai Lietuvos buities muziejuje Rumšiškėse susipažino su XVIII a. pabaigos – XX a. pirmosios pusės visais Lietuvos regionais: Dzūkijos, Aukštaitijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos valstiečių bei miestelėnų buitimi, darbais, tradicijomis.

Paskutinę projekto dieną svečiai buvo supažindinti su mokyklos kaiminystėje esančiu Verkių regioniniu parku. Buvo aplankytas Verkių dvaro sodyboje įsikūręs Lankytojų centras,  susipažinta su Verkių dvaro sodybos istorija, dvaro pastatais, sužinota apie saugomas gyvūnų, augalų ir kitomis šiame parke gyvenančiomis rūšimis.

Buvo užfiksuotos projekto dalyvių susitikimo vietos, Lietuvos vaizdų akimirkos, kurios bus išsaugotos ateinančioms kartoms.

Asta Sinkevičienė, mokytoja